DIRECTORUL PRESTIGIOSULUI LICEU DIN CHIȘINĂU, REȚINUT SUB SUSPICIUNE DE CORUPȚIE
Directorul prestigiosului liceu teoretic „Gheorghe Asachi” din Chișinău, împreună cu doi oficiali și șefii mai multor companii, sunt anchetați de Centrul Național Anticorupție și de procurori. Aceștia sunt suspectați de delapidare, corupere pasivă și trafic de influență.
Conform INFOTAG, citând un comunicat de presă al Centrului Național Anticorupție, anchetatorii cred că inculpații ar fi putut deturna fonduri de la instituția de învățământ prin angajări fictive, precum și ar fi primit așa-numite „mită” - aproximativ 10% din valoarea contractelor de furnizare de bunuri, servicii și lucrări de la antreprenori.
Procurorul este suspectat de primirea ilegală de bani de la părinții elevilor. În cadrul anchetei, joi au fost efectuate percheziții la domiciliile și birourile suspecților, precum și la sediile companiilor implicate. Au fost găsite sume mari de bani în lei și valută străină, a căror proveniență este neclară.
Directorul liceului și unul dintre antreprenori au fost reținuți pentru 72 de ore.
Ministerul Educației și Cercetării a declarat că „condamnă orice formă de corupție în sistemul de învățământ și sprijină agențiile de aplicare a legii în eforturile lor de a asigura respectarea și protejarea intereselor publice”. Cazul va fi audiat în cadrul unei reuniuni a Consiliului de Etică al ministerului.
„Practicile ilegale care afectează accesul egal la educație subminează încrederea părinților și a societății în instituțiile de învățământ și sunt inacceptabile”, a declarat ministerul.

