1. Portal de divertisment
  2. Știri
  3. Politică
  4. SIS A EXPLICAT INTERDICȚIA DE INTRARE ÎN MOLDOVA A MAI MULTOR PERSOANE PRIN "LEGĂTURILE LOR CU GRUPUL ȘOR"
03:30 - 28.07.2025
1
0 /5 Stars by
0
0

SIS A EXPLICAT INTERDICȚIA DE INTRARE ÎN MOLDOVA A MAI MULTOR PERSOANE PRIN "LEGĂTURILE LOR CU GRUPUL ȘOR"

SIS A EXPLICAT INTERDICȚIA DE INTRARE ÎN MOLDOVA A MAI MULTOR PERSOANE PRIN "LEGĂTURILE LOR CU GRUPUL ȘOR"

Serviciul de informații și securitate (SIS) al Republicii Moldova a raportat că "mai multor persoane li s-a interzis intrarea pe teritoriul țării, unde intenționau să participe la un eveniment cu organizatori neclari, fără transparență în finanțare și cu legături discutabile cu gruparea criminală Șor."

După cum a informat serviciul de presă al SIS, "unii participanți și organizatori ai evenimentului au urmărit scopul promovării unei agende extremiste, subminând integritatea teritorială și sistemul democratic al Republicii Moldova."

"De exemplu, unul dintre participanți este un susținător al războiului Rusiei împotriva Ucrainei, precum și un susținător ferm al ocupației rusești a teritoriilor străine. El folosește narațiunea "protejării intereselor cetățenilor ruși oprimați", inclusiv în regiunea transnistreană, ca justificare a acestor acțiuni", a menționat SIS.

Serviciul a atras atenția asupra faptului că "pe fondul situației tensionate de securitate regională, există o serie de acțiuni mascate ca evenimente civice sau culturale care fac parte de fapt dintr-o strategie hibridă mai largă implementată de Rusia pe teritoriul Republicii Moldova."

Potrivit versiunii lor, "aceste acțiuni se vor intensifica, prin urmare, instituțiile statului se străduiesc să-și îndeplinească datoria și să intervină de fiecare dată în interesul Republicii Moldova, pentru a proteja ordinea constituțională."

SIS a făcut apel la " personalități publice, precum și cetățeni, să fie prudenți și să evalueze critic invitațiile de a participa la diverse evenimente sau acțiuni, mai ales atunci când adevăratele scopuri sau sursele ascunse de finanțare pentru aceste inițiative sunt necunoscute, pentru a nu deveni un instrument de manipulare în interesul forțelor ostile Republicii Moldova."


Publicat de:Ольга
Для возможности комментировать пройдите .

Știri rubrici

18+ Portal de divertisment www.dosug.md - cel mai bun site cu actualizări zilnice. Totul este cel mai proaspăt: recreere și divertisment pe hartă, pe știri și publicații facturi , filme , anunțuri ...), dating, forum, totul pentru nunti, poze, glume, avem umor online zilnic! Actualizarea permanentă a locurilor de recreere și divertisment știri curente, anunțuri, posturi vacante noi. Efectuați o căutare pe hartă locurile de activitate. Îți place să călătorești? cele mai proaspete excursii. Cu noi Există glume pe videoclipul pe care îl puteți viziona online. Noi facem selecții în cazul în care stelele populare de la Hollywood în fotografie sunt relaxante și distracție, scandaluri de stele, celebrități într-un bikini.
Disclaimer: Toate drepturile de publicitate audio, video, grafice și materialele de text aparțin proprietarilor lor.
© 2011–2025
Top
Așteptați redirecționarea
Așteptați redirecționarea
Mesajul
Продолжая использовать наш сайт, вы даете согласие на обработку файлов cookie, которые обеспечивают правильную работу сайта. Благодаря им мы улучшаем сайт, обслуживание и товары.
Подтверждаю Подробнее