PREȘEDINTELE A CERUT GUVERNULUI SĂ FACĂ PUBLIC LISTELE BENEFICIARILOR DE SUBVENȚII, PE FONDUL PROTESTELOR FERMIERILOR
Președintele Maia Sandu consideră că publicarea unei liste complete a beneficiarilor de subvenții guvernamentale în agricultură va aduce mai multă claritate în contextul nemulțumirilor și protestelor fermierilor.
Conform ”INFOTAG”, ea a declarat asta jurnaliștilor vineri după ceremonia de donare a unui tomograf computerizat la Institutul Oncologic din Chișinău.
”Știm că există probleme. Există probleme în Moldova și în alte țări. Această mare problemă (pentru agricultura europeană – ”I.”) este cauzată de războiul Rusiei din Ucraina, care a dezechilibrat piața, a perturbat căile de export ale cerealelor. Știm că guvernul va lua măsuri, știm că au fost alocate aproximativ 2 miliarde de lei pentru sprijinirea agriculturii, o cifră fără precedent pentru țara noastră. Dar asta nu înseamnă că problemele au dispărut. Aș sugera guvernului să publice lista completă a beneficiarilor subvențiilor, astfel încât societatea să vadă cine și cât a primit sprijin. Pentru că acești bani nu sunt imaginari, sunt furnizați din contribuția tuturor plătitorilor de taxe”, a afirmat ea.
Sandu a subliniat că publicarea acestor date va aduce claritate, ”puțin mai multă transparență”, în procesul de negocieri între fermieri și conducere.
De asemenea, a spus că nu a primit solicitări de întâlnire de la protestatari până acum, dar de fiecare dată când a existat o astfel de solicitare, a fost organizată fără probleme.