Comisia Electorală Centrală are cinci membri noi. Proiectul de hotărâre privind desemnarea membrilor a acumulat 55 de voturi

Prin votul Parlamentului, la ședința plenară au fost numiți cinci noi membri ai Comisiei Electorale Centrale. E vorba despre Alexandru Berlinschi, Angelica Caraman, Sergiu Gurduza, Ludmila Lupaşco și Alexandru Mustaţă. Candidatura lui Pavel Postica nu va fi suspusă votului, întrucât acesta a fost desemnat anterior prin decret prezidențial.
Numirea candidaților înaintați de BCS a fost amânată, deoarece deputații fracțiunii au părăsit ședința de astăzi.
„Când vor binevoi să participe la ședință atunci vom vota”, a explicat șeful Legislativului, Igor Grosu.
Întrucât candidatul înaintat de Partidul Șor a acumulat un număr insuficient de voturi, deputatul Marina Tauber s-a interesat cum urmează a fi reprezentată opoziția.
„Sunt trei locuri pentru opoziția parlamentară. A fost înaintat un candidat din partea Partidului Şor. Din cate am înțeles din raportul lui Stamate nu sunt întrebări. Întrebarea, de ce el nu a fost promovat? Nu este întrebare retorica. Vorbim de democrație, când opoziția trebuie sa aibă reprezentant si nu au fost întrebări. Partidul ȘOR a votat toți candidații PAS chiar si fără opinii politice. Cum o sa fie reprezentată opoziția și ce procedura urmează?”, s-a adresat Tauber.
Igor Grosu a explicat că parlamentul va decide când vor fi puse la vot candidaturile pentru a suplini cele trei poziții, astfel încât CEC, al cărei mandat a expirat, să devină funcțională.
Reamintim că mandatul componenței CEC a expirat în luna iunie, însă a fost prelungit cu 90 de zile. Potrivit legislației, CEC are nouă membri - opt desemnați de Parlament și unul de Președintele țării.
În context, președintele Parlamentului a menționat că opoziția are în continuare trei locuri pentru a desemna candidați.
Proiectul de hotărâre privind desemnarea membrilor Comisiei Electorale Centrale a acumulat 55 de voturi.