GUVERNUL MOLDOVEI VA SEMNA CU JAPONIA UN ACORD DE SUBVENŢIONARE ÎN VALOARE DE 15 MILIOANE DE EURO
Guvernul Republicii Moldova va semna cu Japonia un acord de subvenționare în valoare de 15 milioane de euro. Potrivit INFOTAG, miercuri a fost aprobată de către Cabinetul de Miniștri rezoluția de a începe negocierile și de a aproba semnarea acordului interguvernamental privind extinderea cooperării.
Această decizie se referă la un proiect de îmbunătățire a instalațiilor de protecție împotriva incendiilor. Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova va negocia și va încheia un acord de subvenționare, conform căruia partea moldovenească va achiziționa zece scări și nouă autospeciale de pompieri.
În nota explicativă este menționat că acest proiect se referă la „dezvoltarea economică și socială, care asigură siguranța cetățenilor și, prin urmare, nu poate fi supus restricțiilor datorită faptului că actualul cabinet de miniștri exercită interimatul (anterior Curtea Constituțională nu permitea guvernul să încheie tratate internaționale cu obligații financiare)".
Premierul interimar Aureliu Ciocoi a explicat că decizia a fost luată în mod urgent în legătură cu faptul că în aceste zile la Chişinău se află o delegație japoneză, care se ocupă de proiectele de sprijin, iar aprobarea deciziei va permite Ministerului Afacerilor Interne să obţină un grant mare pentru Moldova.