ȘAPTE ȚĂRI EUROPENE S-AU ALĂTURAT DECIZIEI UE DE A INTERZICE ACCESUL COMPANIILOR AERIENE DIN BELARUS ÎN SPAȚIUL LOR AERIAN
Șapte țări europene s-au alăturat deciziei UE de a interzice accesul companiilor aeriene din Belarus în spațiul lor aerian, a declarat luni serviciul de presă al Consiliului UE, informează TASS.
„Decizia Consiliului vine să consolideze măsurile restrictive existente, având în vedere situația din Belarus, prin introducerea unei interdicții a survolului spațiului aerian al UE și a accesului la aeroporturile UE de către transportatori de toate tipurile din Belarus", se arată în declarație.
„Țările candidate, în special Macedonia de Nord, Muntenegru, Serbia și Albania, precum și țările AELS precum Islanda, Liechtenstein și Norvegia, membre ale Spațiului Economic European, se alătură deciziei Consiliului UE”, se arată în mesaj.
Se menționează că țările menționate anterior vor asigura „conformitatea politicilor lor naționale cu această decizie a Consiliului”.
La 4 iunie, Consiliul UE a anunțat interzicerea utilizării spațiului aerian al țărilor UE de către avioanele din Belarus și accesul acestora pe aeroporturile europene.
Luni, mai devreme, Consiliul UE la nivel de miniștri de externe a aprobat al patrulea pachet de sancțiuni individuale împotriva a 86 de persoane fizice și juridice și a ajuns la un acord pentru a impune sancțiuni economice pentru șapte sectoare economice ale țării, inclusiv exportul de potasiu și produse petrochimice și sectorul financiar. Sancțiunile economice urmează a fi supuse aprobării finale la Summitul UE din 24-25 iunie și vor intra în vigoare ulterior.