1. Portal de divertisment
  2. Știri
  3. Politică
  4. Socialiștii cer CC suspendarea decretului lui Sandu privind desemnarea repetată a Nataliei Gavrilița pentru funcţia de premier
16:30 - 12.02.2021
1
0 /5 Stars by
0
0

Socialiștii cer CC suspendarea decretului lui Sandu privind desemnarea repetată a Nataliei Gavrilița pentru funcţia de premier

Socialiștii cer CC suspendarea decretului lui Sandu privind desemnarea repetată a Nataliei Gavrilița pentru funcţia de premierSocialiștii cer CC suspendarea decretului lui Sandu privind desemnarea repetată a Nataliei Gavrilița pentru funcţia de premier

Deputaţii PSRM vor depune o sesizare la Curtea Constituţională, astfel ca Curtea să exercite controlul constituţionalităţii decretului preşedintelui ţării privind desemnare repetată a Nataliei Gavriliţa la funcţia de premier. Anunţul a fost făcut de către deputatul socialist Vasile Bolea, în cadrul unei conferinţe de presă.

"Este incontestabil rolul co-decident al președintelui în procesul desemnării unui candidat la funcția de premier. Noi considerăm că președintele a încălcat prevederile Constituției, a încălcat hotărârile Curţii Constituţionale și a ieșit totalmente din câmpul constituțional, încălcând și jurământul, pe care l-a dat la investitură", a menţionat Vasile Bolea.

Totodată, socialiștii solicită ca Înalta Curte să suspende decretul semnat de Sandu până la pronunțarea deciziei. 

Potrivit deputatei Platformei “Pentru Moldova”, Marina Tauber, prin această decizie, Maia Sandu crează un precedent de uzurpare a puterii de stat. 

"Trebuie să vedem legalitatea acestei decizii. Ieri am spus că, după părerea noastră, doamna Sandu sfidează Legea Supremă, este o bătaie de joc faţă de cetăţeni", a menţionat Tauber. 

PUBLIKA.MD aminteşte că Natalia Gavriliţa, care a obţinut zero voturi din partea deputaţilor, a fost înaintată a doua oară pentru funcţia de prim-ministru. Astfel, preşedintele Maia Sandu a refuzat să desemneze candidatura propusă de majoritatea parlamentară formată din PSRM şi Platforma "Pentru Moldova". Sandu şi-a argumentat decizia prin faptul că există dubii în privinţa celor 54 de deputaţi care au semnat pentru Mariana Durleşteanu, insinuând că unii dintre aceştia ar fi fost forţaţi să o susţină, iar alţii ar fi implicaţi în acte de corupţie.


Publicat de:Наталья
Для возможности комментировать пройдите .

Știri rubrici

18+ Portal de divertisment www.dosug.md - cel mai bun site cu actualizări zilnice. Totul este cel mai proaspăt: recreere și divertisment pe hartă, pe știri și publicații facturi , filme , anunțuri ...), dating, forum, totul pentru nunti, poze, glume, avem umor online zilnic! Actualizarea permanentă a locurilor de recreere și divertisment știri curente, anunțuri, posturi vacante noi. Efectuați o căutare pe hartă locurile de activitate. Îți place să călătorești? cele mai proaspete excursii. Cu noi Există glume pe videoclipul pe care îl puteți viziona online. Noi facem selecții în cazul în care stelele populare de la Hollywood în fotografie sunt relaxante și distracție, scandaluri de stele, celebrități într-un bikini.
Disclaimer: Toate drepturile de publicitate audio, video, grafice și materialele de text aparțin proprietarilor lor.
© 2011–2025
Top
Așteptați redirecționarea
Așteptați redirecționarea
Mesajul
Продолжая использовать наш сайт, вы даете согласие на обработку файлов cookie, которые обеспечивают правильную работу сайта. Благодаря им мы улучшаем сайт, обслуживание и товары.
Подтверждаю Подробнее