1. Portal de divertisment
  2. Știri
  3. Politică
  4. APP „NU INTENŢIONEAZĂ SĂ PARTICIPE LA DISPUTE POLITICE” ȘI CONSIDERĂ JUSTIFICATĂ PRIVATIZAREA BAZEI „CIAIKA”
14:30 - 11.01.2021
1
0 /5 Stars by
0
0

APP „NU INTENŢIONEAZĂ SĂ PARTICIPE LA DISPUTE POLITICE” ȘI CONSIDERĂ JUSTIFICATĂ PRIVATIZAREA BAZEI „CIAIKA”

APP „NU INTENŢIONEAZĂ SĂ PARTICIPE LA DISPUTE POLITICE” ȘI CONSIDERĂ JUSTIFICATĂ PRIVATIZAREA BAZEI „CIAIKA”

Agenția pentru Proprietatea Publică (APP) intenționează să „manifestă deschidere în activitățile sale şi gestionează în mod eficient proprietatea public, totodată nu va fi implicată în niciun fel în discuțiile politice”.

Potrivit INFOTAG, această declarație a fost făcută de serviciul de presă al instituţiei ca răspuns la criticile aduse vicepreședintelui platformei DA, deputatului Alexandru Slusari, care consideră că centrul de recreere Ciaika din Odessa a fost vândut la un preț redus deputatului Vladimir Andronache.

„Obiectul a fost scos la licitație pe 16 decembrie în mod legal, iar prețul de pornire a fost stabilit pe baza evaluării complexului imobiliar. Potrivit APP, baza este într-o stare deplorabilă, gradul de uzură fiind 43%, iar pentru utilizarea ulterioară sunt necesare cheltuieli semnificative pentru reparații și renovări. Deși valoarea de piață a proprietății este de 1,1 milioane de lei, ea a fost scoasă la licitație pentru 1,6 milioane de lei și vândută cu 1,88 milioane. În plus, terenul pe care se află proprietatea nu aparține de drept Moldovei, este arendat, ceea ce impune obligații de plată pentru aceasta ", a menționat APP.

Slusar a scris pe facebook că intenționează să propună Parlamentului „introducerea unui moratoriu asupra oricărei privatizări a activelor moldovenești în Ucraina până când Camera de Conturi controlează în totalitate starea activelor moldovenești din țara vecină și modul în care acestea sunt gestionate și oferă informații detaliate legislativului”.

Potrivit calculelor sale, un centru de recreere dintr-o zonă prestigioasă din Odessa, la 300 de metri de mare, a fost vândut cu 82 USD pe metru pătrat, în timp ce prețul de piață al imobilelor similare din această zonă este de 10-15 ori mai mare.


Publicat de:Алексей
Для возможности комментировать пройдите .

Știri rubrici

18+ Portal de divertisment www.dosug.md - cel mai bun site cu actualizări zilnice. Totul este cel mai proaspăt: recreere și divertisment pe hartă, pe știri și publicații facturi , filme , anunțuri ...), dating, forum, totul pentru nunti, poze, glume, avem umor online zilnic! Actualizarea permanentă a locurilor de recreere și divertisment știri curente, anunțuri, posturi vacante noi. Efectuați o căutare pe hartă locurile de activitate. Îți place să călătorești? cele mai proaspete excursii. Cu noi Există glume pe videoclipul pe care îl puteți viziona online. Noi facem selecții în cazul în care stelele populare de la Hollywood în fotografie sunt relaxante și distracție, scandaluri de stele, celebrități într-un bikini.
Disclaimer: Toate drepturile de publicitate audio, video, grafice și materialele de text aparțin proprietarilor lor.
© 2011–2025
Top
Așteptați redirecționarea
Așteptați redirecționarea
Mesajul
Продолжая использовать наш сайт, вы даете согласие на обработку файлов cookie, которые обеспечивают правильную работу сайта. Благодаря им мы улучшаем сайт, обслуживание и товары.
Подтверждаю Подробнее