1. Portal de divertisment
  2. Știri
  3. Politică
  4. DUMINICĂ AU LOC ALEGERI PENTRU FUNCȚIA DE PREȘEDINTE AL REPUBLICII MOLDOVA
13:30 - 01.11.2020
1
0 /5 Stars by
0
0

DUMINICĂ AU LOC ALEGERI PENTRU FUNCȚIA DE PREȘEDINTE AL REPUBLICII MOLDOVA

DUMINICĂ AU LOC ALEGERI PENTRU FUNCȚIA DE PREȘEDINTE AL REPUBLICII MOLDOVA

Astăzi, 1 noiembrie 2020, au loc alegeri pentru funcția de președinte al Republicii Moldova. Opt candidați candidează la funcția de președinte. Este vorba despre Renato Usatîi („Partidul Nostru”), Andrei Năstase (Platforma „DA”), Tudor Deliu (Partidul Liberal Democrat din Moldova), președintele în funcție Igor Dodon (candidat independent), Violeta Ivanov (Partidul „ȘOR”), Maia Sandu ( Partidul „Acțiune și Solidaritate”), Octavian Țîcu (Partidul Unității Naționale) și Dorin Chirtoacă (Blocul electoral „Unirea”). În această ordine, numele candidaților vor apărea în buletinele de vot.

Surse din cadrul Comisiei Electorale Centrale (CEC) au relatat pentru agenția INFOTAG, că la ora 7.00 au fost deschise 2004 secții de votare pe teritoriul țării. Secțiile de votare vor primi alegători până la ora 21.00. Alte 139 de secții vor fi deschise în străinătate. Potrivit deciziei CEC, din cele 2143 de secții de votare, 42 de secții vor fi deschise pentru locuitorii din stânga Nistrului.

În data de 1 noiembrie, CEC a impus restricții privind circulația transportului auto de călători pentru a preveni transportarea organizată a alegătorilor către secțiile de votare. Astfel, în perioada de timp rezervată votării, și anume între orele 07.00 şi 21.00, se va permite deplasarea pe teritoriul țării doar a autovehiculelor a căror capacitate nu este mai mare de opt persoane și a transportului rutier de persoane prin curse regulate care funcționează potrivit legislației R. Moldova.

Alegerile se desfășoară în contextul măsurilor de siguranță din cauza pandemiei COVID-19. Fiecare cetățean de la secția de votare va primi o mască de protecție. De asemenea, fiecare trebuie să vină cu propriul stilou. La intrarea în secția de votare, fiecare alegător va trebui să măsoare temperatura. În același timp, temperatura va fi măsurată de toți membrii comisiilor electorale și de observatori cu introducerea datelor într-un jurnal special.

Alegerile pentru funcția de președinte al R. Moldova sunt monitorizate de 1 887 observatori naţionali și 310 observatori internaţionali. În cadrul secțiilor de votare deschise peste hotarele țării au fost acreditați 77 observatori din partea organizațiilor neguvernamentale și a misiunilor diplomatice și 154 de observatori înaintați de către concurenții electorali.

Potrivit tuturor previziunilor și rezultatelor sondajelor de opinie, soarta mandatului prezidențial va fi decisă în turul doi al alegerilor, pe 15 noiembrie, între cei doi candidați principali - președintele în funcție Igor Dodon și fosta prim-ministră Maia Sandu. În anul 2016, acești doi candidați au luptat în turul doi. Igor Dodon a primit aproximativ 48% din voturi în primul tur, înaintând-o pe Maia Sandu cu aproape 10 mii de voturi. În turul doi, Igor Dodon a obținut victorie cu o diferență de puțin peste 4% din voturi (aproximativ 67 de mii de alegători). Conform previziunilor, aproximativ aceeași situație se poate repeta în 2020.


Publicat de:Алексей
Для возможности комментировать пройдите .

Știri rubrici

18+ Portal de divertisment www.dosug.md - cel mai bun site cu actualizări zilnice. Totul este cel mai proaspăt: recreere și divertisment pe hartă, pe știri și publicații facturi , filme , anunțuri ...), dating, forum, totul pentru nunti, poze, glume, avem umor online zilnic! Actualizarea permanentă a locurilor de recreere și divertisment știri curente, anunțuri, posturi vacante noi. Efectuați o căutare pe hartă locurile de activitate. Îți place să călătorești? cele mai proaspete excursii. Cu noi Există glume pe videoclipul pe care îl puteți viziona online. Noi facem selecții în cazul în care stelele populare de la Hollywood în fotografie sunt relaxante și distracție, scandaluri de stele, celebrități într-un bikini.
Disclaimer: Toate drepturile de publicitate audio, video, grafice și materialele de text aparțin proprietarilor lor.
© 2011–2025
Top
Așteptați redirecționarea
Așteptați redirecționarea
Mesajul
Продолжая использовать наш сайт, вы даете согласие на обработку файлов cookie, которые обеспечивают правильную работу сайта. Благодаря им мы улучшаем сайт, обслуживание и товары.
Подтверждаю Подробнее