AUTORITĂŢILE LOCALE AU CRITICAT MĂSURILE DE POLITICĂ FISCALĂ ŞI VAMALĂ PENTRU ANUL 2021
Unele prevederi ale proiectului politicii fiscale pentru anul 2021, elaborat de Ministerul Finanţelor, "atentează la autonomia locală, obligaţiile internaţionale în acest domeniu şi interesele comunităţilor locale, iar în loc de descentralizare şi consolidarea promisă a autonomiei locale, se promovează centralizarea deplină". Potrivit agenţiei INFOTAG, opinia a fost exprimată de directorul executiv al Congresului Autorităţilor Locale din Moldova (CALM), Viorel Furdui.
Potrivit lui, în proiect sunt promovate "exclusiv interesele companiilor mari, în detrimentul APL şi al mediului de afaceri mic/mijlociu".
"Înainte de aceasta, prin diferite legi, tot din contul bugetelor locale au scutit pe aceşti "săraci" de taxe şi impozite locale, le-au dat cu titlu gratuit terenuri şi edificii care aparţin APL - fără a compensa măcar un bănuţ bugetelor locale", s-a arătat indignat Viorel Furdui, pentru care din acel moment "credibilitatea Ministerului Finanţelor, în calitate de instituţie publică neutră, corectă şi care trebuie să acţioneze în interesul general al societăţii, s-a redus la zero".
O altă prevedere din proiectul politicii fiscale pentru anul viitor este plafonarea taxelor locale. Aceste modificări ar avantaja businessul mare, în detrimentul bugetelor locale, susţine expertul economic, Viorel Gîrbu.
"Ministerul Finanţelor face, efectiv, un lobby, din câte noi ne dăm seama, intereselor unor agenţi economici mari care vor să plătească mai puţin în bugetele locale. Ministerul Finanţelor nu vede starea deplorabilă în care se află localităţile, nu vede starea deplorabilă în care se află infrastructura locală, dar se gândeşte la interesele pecuniare, materiale a unor agenţi economici", susţine el.
Primarul oraşului Leova, Alexandru Bujorean, de asemenea, consideră că unele prevederi ale proiectului privind măsurile de politică fiscală şi vamală pentru anul 2021 atentează asupra bugetelor administraţiilor publice locale.
"Unele prevederi ale acestei iniţiative lovesc în capacitatea APL-urilor de a-şi consolida propriile bugete. Dorinţa autorităţilor centrale de a plafona taxele locale va minimiza din veniturile noastre", a spus el.