NUMĂRUL PERSOANELOR INFECTATE CU COVID-19 ÎN MOLDOVA A DEPĂŞIT 8000 DE CAZURI, IAR PESTE JUMĂTATE S-AU VINDECAT DEJA
Numărul persoanelor infectate cu coronavirus în Moldova a depăşit 8000 de cazuri, iar peste jumătate din persoane s-au vindecat deja. Potrivit agenției INFOTAG, despre aceasta anunţă serviciul de presă al Ministerului Sănătăţii, Muncii şi Protecţiei Sociale.
„Sâmbătă, au fost procesate 1539 de teste, iar duminică – 804. În total, au fost efectuate primar 1954 de teste. În weekend, 355 de teste au avut un rezultat pozitiv. În total, cu COVID-19 au fost diagnosticate 8251 de persoane. Sâmbătă şi duminică au fost externate peste 300 de persoane. Numărul persoanelor vindecate a ajuns la 4622. Printre persoanele infectate sunt 1630 de lucrători medicali, inclusiv 637 de asistente medicale, 383 de medici, 21 de farmaciști, 88 de felceri, 501 persoane din rândul personalului auxiliar”, se arată în comunicat.
Totodată, 259 de persoane sunt în stare gravă, dintre care 26 sunt conectate la aparate de ventilare artificială.
De asemenea, ministerul anunţă că numărul victimelor decedate din cauza coronavirusului a ajuns la 298 de persoane.
Potrivit datelor centrului operaţional al Transnistriei, în regiune au fost înregistrate 989 de cazuri de infectare cu COVID-19, dintre care 566 persoane s-au vindecat, iar 38 au decedat. În acelaşi timp, Ministerul Sănătăţii al RM anunţă despre 999 cazuri de infectare în Transnistria.