1. Portal de divertisment
  2. Știri
  3. Politică
  4. MAE AL TRANSNISTRIEI: CHIŞINĂUL CONTINUĂ SĂ FOLOSEASCĂ PANDEMIA ÎN SCOPURI POLITICE
12:30 - 13.04.2020
122
0 /5 Stars by
0
0

MAE AL TRANSNISTRIEI: CHIŞINĂUL CONTINUĂ SĂ FOLOSEASCĂ PANDEMIA ÎN SCOPURI POLITICE

MAE AL TRANSNISTRIEI: CHIŞINĂUL CONTINUĂ SĂ FOLOSEASCĂ PANDEMIA ÎN SCOPURI POLITICE

Chișinăul continuă să folosească pandemia în scopurile sale politice, susţine ministrul de externe al Transnistriei, Vitalii Ignatiev.

Potrivit agenţiei INFOTAG, despre aceasta el a declarat la televiziunea locală, menționând că Moldova cere organizarea de urgenţă a reuniunii în formatul „5+2” pentru a discuta modul în care Transnistria luptă cu coronavirusul”.

În același timp, Ignatiev consideră că adevăratul scop al colegilor moldoveni este „de a distrage atenția observatorilor internaționali de la propriile acțiuni condamnabile în privinţa Transnistriei”.

„În ultimul timp, partea moldovenească foloseşte abordări inumane: blochează livrarea medicamentelor și echipamentelor medicale în Transnistria, inclusiv a pieselor de schimb pentru aparatele de ventilare artificială, și creează probleme pentru alte mărfuri. Și toate acestea se întâmplă în contextul luptei împotriva pandemiei, când medicamentele sunt extrem de necesare urgent, când persoanele în vârstă sunt expuse riscului. În opinia noastră, partea moldovenească încearcă să distragă atenţia de la problem pe care o creează prin declarații și speculații”, a spus el.

Negociatorul principal transnistrean consideră că, în condițiile de carantină, este imposibil să fie vorba de desfăşurarea unei şedinţe în formatul „5 + 2”.

„Există un anumit nivel de lipsă de profesionalism în rândul colegilor noștri, care nu înțeleg că formatul „5+2” este definit clar de principii și proceduri. Acesta este un mecanism special. Prin urmare, acum putem desfăşura doar consultări. Agenda noastră este foarte largă și, desigur, suntem gata să lucrăm la această agendă”, a spus Ignatiev.

După cum a informat anterior INFOTAG, viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Cristina Lesnic, a lansat vineri propunerea de a organiza de urgenţă reuniunea în formatul „5+2”. Ea a motivat acest lucru prin faptul că „autoizolarea instituțiilor din stânga Nistrului nu se încadrează în domeniul respectării drepturilor omului”. În special, Lesnic a abordat problema liberei circulaţii, în special a personalului medical (este vorba de medicii care locuiesc în Transnistria, dar care lucrează pe teritoriul aflat sub controlul Republicii Moldova, iar după ce Tiraspolul a închis graniţele din cauza carantinei, ei nu poate ajunge la locul de muncă – „I.”).


Publicat de:Наталья
Для возможности комментировать пройдите .

Știri rubrici

18+ Portal de divertisment www.dosug.md - cel mai bun site cu actualizări zilnice. Totul este cel mai proaspăt: recreere și divertisment pe hartă, pe știri și publicații facturi , filme , anunțuri ...), dating, forum, totul pentru nunti, poze, glume, avem umor online zilnic! Actualizarea permanentă a locurilor de recreere și divertisment știri curente, anunțuri, posturi vacante noi. Efectuați o căutare pe hartă locurile de activitate. Îți place să călătorești? cele mai proaspete excursii. Cu noi Există glume pe videoclipul pe care îl puteți viziona online. Noi facem selecții în cazul în care stelele populare de la Hollywood în fotografie sunt relaxante și distracție, scandaluri de stele, celebrități într-un bikini.
Disclaimer: Toate drepturile de publicitate audio, video, grafice și materialele de text aparțin proprietarilor lor.
© 2011–2025
Top
Așteptați redirecționarea
Așteptați redirecționarea
Mesajul
Продолжая использовать наш сайт, вы даете согласие на обработку файлов cookie, которые обеспечивают правильную работу сайта. Благодаря им мы улучшаем сайт, обслуживание и товары.
Подтверждаю Подробнее