1. Portal de divertisment
  2. Știri
  3. Politică
  4. LIDERUL PAS CONSIDERĂ CĂ PARTIDELE DE DREAPTA NU VOR PUTEA AJUNGE LA UN NUMITOR ÎN PRIVINŢA CANDIDATULUI COMUN LA ALEGERILE PREZIDENŢIALE
13:30 - 11.03.2020
75
0 /5 Stars by
0
0

LIDERUL PAS CONSIDERĂ CĂ PARTIDELE DE DREAPTA NU VOR PUTEA AJUNGE LA UN NUMITOR ÎN PRIVINŢA CANDIDATULUI COMUN LA ALEGERILE PREZIDENŢIALE

LIDERUL PAS CONSIDERĂ CĂ PARTIDELE DE DREAPTA NU VOR PUTEA AJUNGE LA UN NUMITOR ÎN PRIVINŢA CANDIDATULUI COMUN LA ALEGERILE PREZIDENŢIALE

Președinta Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Maia Sandu, consideră că partidele de dreapta nu vor putea ajunge la un numitor în privinţa candidatului comun la funcția de președinte. Potrivit agenţiei INFOTAG, despre aceasta ea a declarat marți seara la TV8.

„PAS, Platforma DA, PLDM și blocul „Unirea” sunt partidele care au discutat problema înaintării unui singur candidat la funcția de președinte. Am reuşit să discutăm propunerea Platformei DA privind desemnarea unui candidat apolitic. Am vrut să auzim numele potențialilor candidați pentru a putea analiza. Apoi ei și-au anunțat candidatul. Am luat notăm, nu intenţionăm să contestăm dreptul lor de a-și numi liderul (Andrei Năstase – „I.”)”, a spus Sandu.

În opinia ei, cetățenii ar trebui să aibă posibilitatea de a alege dintre câţiva candidați, pentru ca alegerea lor să fie mai conştientă.

Maia Sandu și-a exprimat convingerea că Igor Dodon nu poate câștiga alegerile prezidențiale din primul tur.

„În anul 2016, situația era cu totul alta. De la noi se cere, în cazul în care nu găsim candidatul comun, să desfășurăm o campanie civilizată, să ne abținem de la atacuri reciproce”, a spus liderul PAS.

Potrivit ei, Dodon și Partidul Socialiștilor vor folosi resursele administrative și diferite încălcări pentru a obține victoria la alegeri. Ea crede că, la un moment dat, Dodon l-ar putea folosi pe fostul premier Vlad Filat în această luptă.

„Fostul premier Vlad Filat se teme să nu ajungă din nou în închisoare și, de aceea, se comportă foarte corect în raport cu Președintele țării, Igor Dodon. Există o explicație clară pentru acest lucru. El se teme să ajungă din nou în închisoare, așa că se comportă foarte cuminte, poate chiar o face la cererea lui Dodon: spune lucruri care îi sunt favorabile”, a spus Sandu.

Ea a spus că PAS va lua decizia privind desemnarea candidatului la președinție la congresul partidului.

„Congresul a fost programat pentru 5 aprilie. Dar, având în vedere situația cu coronavirusul, cred că va trebui să-l amânăm pentru mai târziu. Deocamdată nu putem spune nimic, totul depinde de situația din țară”, a spus Sandu.


Publicat de:Алексей
Для возможности комментировать пройдите .

Știri rubrici

18+ Portal de divertisment www.dosug.md - cel mai bun site cu actualizări zilnice. Totul este cel mai proaspăt: recreere și divertisment pe hartă, pe știri și publicații facturi , filme , anunțuri ...), dating, forum, totul pentru nunti, poze, glume, avem umor online zilnic! Actualizarea permanentă a locurilor de recreere și divertisment știri curente, anunțuri, posturi vacante noi. Efectuați o căutare pe hartă locurile de activitate. Îți place să călătorești? cele mai proaspete excursii. Cu noi Există glume pe videoclipul pe care îl puteți viziona online. Noi facem selecții în cazul în care stelele populare de la Hollywood în fotografie sunt relaxante și distracție, scandaluri de stele, celebrități într-un bikini.
Disclaimer: Toate drepturile de publicitate audio, video, grafice și materialele de text aparțin proprietarilor lor.
© 2011–2025
Top
Așteptați redirecționarea
Așteptați redirecționarea
Mesajul
Продолжая использовать наш сайт, вы даете согласие на обработку файлов cookie, которые обеспечивают правильную работу сайта. Благодаря им мы улучшаем сайт, обслуживание и товары.
Подтверждаю Подробнее