1. Portal de divertisment
  2. Știri
  3. Politică
  4. SUA VOR ÎNCEPE PROCEDURA DE EXTRĂDARE A LUI VLAD PLAHOTNIUC CÂND ANCHETA VA PREZENTA DOVEZI ALE VINOVĂŢIEI LUI – PROCURORUL GENERAL
13:30 - 17.12.2019
270
0 /5 Stars by
0
0

SUA VOR ÎNCEPE PROCEDURA DE EXTRĂDARE A LUI VLAD PLAHOTNIUC CÂND ANCHETA VA PREZENTA DOVEZI ALE VINOVĂŢIEI LUI – PROCURORUL GENERAL

SUA VOR ÎNCEPE PROCEDURA DE EXTRĂDARE A LUI VLAD PLAHOTNIUC CÂND ANCHETA VA PREZENTA DOVEZI ALE VINOVĂŢIEI LUI – PROCURORUL GENERAL

SUA vor începe procedura de extrădare a lui Vlad Plahotniuc când ancheta moldovenească va prezenta dovezi ale vinovăţiei lui. O declaraţie în acest sens a făcut procurorul general Alexandru Stoianoglo în ajun, la o emisiune la postul TV8.

Potrivit agenţiei INFOTAG, el a confirmat că s-a întâlnit de două ori cu Ambasadorul SUA în Republica Moldova, Dereck Hogan, și a discutat despre posibila extrădare a fostului lider al Partidului Democrat (PDM), Vlad Plahotniuc, autorităților Moldovei.

Potrivit lui Stoianoglo, procedura de extrădare va fi lansată imediat ce ancheta va dovedi vinovăția lui Plahotniuc.

„În acest caz, Statele Unite sunt gata să acorde Moldovei orice ajutor și sprijinul posibil, astfel încât Vlad Plahotniuc să se prezinte în fața justiției moldovenești”, a menționat procurorul.

Întrebat despre ce dorește să obțină la procuratură, Alexandru Stoianoglo, a spus: „În primul rând, vreau să-mi păstrez imaginea și să mă asigur că procurorii pot privi oamenilor în ochi. Imaginea Procuraturii Generale – pentru aceasta am venit aici”.

Procurorul general a îndemnat procurorii de toate nivelurile să nu-şi piardă demnitatea umană în relațiile cu oamenii, chiar dacă aceşti oameni, din diferite motive și circumstanțe, au încălcat legea.

Alexandru Stoianoglo a promis public că, în dosarul penal privind expulzarea profesorilor turci din Moldova, care a fost deja pregătit pentru a fi transmis instanței de judecată, dar pe care el l-a returnat pentru investigații suplimentare, „vor fi traşi la răspundere cei care au luat decizia la nivelul de sus”.

„Promit că în acest dosar nu vor fi țapi ispășitori, iar cei care au luat decizia de a expulza profesorii în Turcia vor fi traşi la răspundere”, a spus procurorul.


Publicat de:Наталья
Для возможности комментировать пройдите .

Știri rubrici

18+ Portal de divertisment www.dosug.md - cel mai bun site cu actualizări zilnice. Totul este cel mai proaspăt: recreere și divertisment pe hartă, pe știri și publicații facturi , filme , anunțuri ...), dating, forum, totul pentru nunti, poze, glume, avem umor online zilnic! Actualizarea permanentă a locurilor de recreere și divertisment știri curente, anunțuri, posturi vacante noi. Efectuați o căutare pe hartă locurile de activitate. Îți place să călătorești? cele mai proaspete excursii. Cu noi Există glume pe videoclipul pe care îl puteți viziona online. Noi facem selecții în cazul în care stelele populare de la Hollywood în fotografie sunt relaxante și distracție, scandaluri de stele, celebrități într-un bikini.
Disclaimer: Toate drepturile de publicitate audio, video, grafice și materialele de text aparțin proprietarilor lor.
© 2011–2025
Top
Așteptați redirecționarea
Așteptați redirecționarea
Mesajul
Продолжая использовать наш сайт, вы даете согласие на обработку файлов cookie, которые обеспечивают правильную работу сайта. Благодаря им мы улучшаем сайт, обслуживание и товары.
Подтверждаю Подробнее