BNM A PUS ÎN CIRCULAŢIE DOUĂ MONEDE NOI
Marţi, Banca Națională a Moldovei (BNM) a pus în circulație două monede jubiliare și comemorative ca mijloc de plată și în scop numismatic.
Potrivit agenţiei INFOTAG cu referire la BNM, o monedă din argint, cu valoarea nominală de 50 de lei, care va completa seria de monede „Locașuri sfinte”, este dedicată aniversării a două centenare de la întemeierea Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Chișinău - monument de arhitectură de importanță națională, introdus în Registrul monumentelor de istorie și cultură a municipiului Chișinău.
Concomitent, este inaugurată o serie nouă de monede: „Domni ai Țării Moldovei”, care va fi deschisă cu moneda comemorativă din argint cu valoarea nominală de 50 lei dedicată lui Bogdan Întemeietorul - Domnitor al Moldovei. Noua serie vine să ilustreze etapele constituirii statului medieval și evoluția domniilor în Țara Moldovei.
Tirajul pieselor constituie 300 de exemplare fiecare.
Monedele jubiliare și comemorative, ambalate în capsule de metacrilat transparent și cutii de prezentare, sunt însoțite de certificate de autenticitate redactate în limbile română și engleză, semnate de guvernatorul Băncii Naționale a Moldovei.
INFOTAG precizează: BNM emite monede comemorative începând cu anul 1996. În total, au fost emise peste 100 de monede de aur şi de argint în 12 serii.