CMC A APROBAT DIN A DOUA ÎNCERCARE TREI VICEPRIMARI PROPUŞI DE ION CEBAN
Consiliul Municipal Chișinău (CMC) a aprobat miercuri trei candidaţi la funcţiile de adjunct al primarului Ion Ceban. Problema numirii a fost examinată şi la şedinţa anterioară, când susţinerea necesară a Consiliului a primit doar reprezentantul mişcării „Forţa Nouă”, Victor Chironda.
Potrivit agenţiei INFOTAG, miercuri, CMC i-a votat în această funcţie pe Angela Cutasevici, fost secretar de stat al Ministerului Educației, Culturii și Cercetării, care se va ocupa de domeniul social și educație, Ilie Ceban, avocat, care se va ocupa de domeniul juridic, şi Inga Ionesii, ambasadoarea Republicii Moldova în Estonia, care se va ocupa de domeniul investiții și economie.
Ei au fost aleşi cu voturile a 27 (din 45 de consilieri prezenți) de consilieri din partea Partidului Socialiștilor, Partidului Democrat, Partidului Şor și „Forţa nouă”. Facțiunile Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) și Platformei DA fie s-au abținut sau au votat împotrivă, considerând candidații drept „afiliați politic”.
Consilierul din partea Partidului Unităţii Naționale (PUN), Corneliu Pîntea, a spus că „alegerea candidaților s-a făcut în culise după criterii politice: din patru viceprimari, doi au fost propuşi de socialiști, doi de democrați, iar Partidul Şor întăreşte această alianță.
Primarul Ion Ceban în răspuns a remarcat că „primăria nu trebuie să se ocupe de politică” și le-a mulțumit consilierilor pentru „sprijin, deoarece viceprimarii vor putea în cele din urmă să înceapă să lucreze”. Primarul i-a îndemnat pe adjuncții săi „să asculte cu atenție opiniile tuturor consilierilor, angajaților primăriei și ale cetățenilor”.