1. Portal de divertisment
  2. Știri
  3. Politică
  4. UN EXPERT CONSIDERĂ CĂ NOUL GUVERN VA TINDE SPRE ÎMBUNĂTĂŢIREA BRUSCĂ A RELAŢIILOR CU RUSIA
16:30 - 22.11.2019
244
0 /5 Stars by
0
0

UN EXPERT CONSIDERĂ CĂ NOUL GUVERN VA TINDE SPRE ÎMBUNĂTĂŢIREA BRUSCĂ A RELAŢIILOR CU RUSIA

UN EXPERT CONSIDERĂ CĂ NOUL GUVERN VA TINDE SPRE ÎMBUNĂTĂŢIREA BRUSCĂ A RELAŢIILOR CU RUSIA

Noul Guvern al Moldovei va tinde spre îmbunătăţirea bruscă a relaţiilor cu Rusia. Potrivit agenției INFOTAG, de această opinie este doctorul în ştiinţe politice Serghei Nazaria.

El a menționat într-un interviu pentru portalul Eurasia.expert că „politica externă a noului prim-ministru al Moldovei, Ion Cicu, este probabil multivectorială: el va încerca să stabilească relații atât cu Occidentul, cât și cu Rusia şi, cel mai probabil, va avea dorința de a îmbunătăți brusc relațiile cu Rusia”.

„Pentru că acest lucru este dictat atât de interesele economice ale republicii, cât și de starea de spirit a majorității alegătorilor noștri. De fapt, 100% din alegătorii Partidului Socialiştilor sunt orientați politic spre Rusia. Astfel, se va realiza o anumită aliniere a politicii externe cu Rusia”, notează expertul.

În același timp, „cu greu se poate spune că Chicu este un prorus”.

„Prim-ministrul Ion Chicu este din fosta echipă a lui Plahotniuc. El a fost ministru în guvernul lui Plahotniuc. Dodon l-a luat drept consilier. Apoi l-a numit prim-ministru. Cel mai probabil, Chicu va încerca să urmeze o politică echidistantă. Dar nu el va fi cel care va determina politica. Politica, cel mai probabil, va fi determinată într-o măsură decisivă de Dodon și echipa sa. Premierul va fi executor”, consideră Nazaria.

De asemenea, el este de părere că nu ar trebui așteptată o integrare aprofundată a Moldovei către est, în Uniunea Economia Eurasiatică, „deoarece, în situația parlamentară actuală, majoritatea partidelor și deputaților puțin probabil să susțină acest curs”.

„În primul rând, blocul ACUM este unul prooccidental. Şi în Partidul Democrat mulți se orientează spre Occident, deși există oameni care nu sunt împotriva apropierii de Rusia. Partidul Şor nu a vorbit niciodată despre orientarea geopolitică. Și este greu să înțelegem ideologia lor. Liderul partidului, Ilan Şor, este un fost oligarh, implicat în scandalul cu furtul miliardului din sistemul bancar și care a fugit”, a spus el.


Publicat de:Наталья
Для возможности комментировать пройдите .

Știri rubrici

18+ Portal de divertisment www.dosug.md - cel mai bun site cu actualizări zilnice. Totul este cel mai proaspăt: recreere și divertisment pe hartă, pe știri și publicații facturi , filme , anunțuri ...), dating, forum, totul pentru nunti, poze, glume, avem umor online zilnic! Actualizarea permanentă a locurilor de recreere și divertisment știri curente, anunțuri, posturi vacante noi. Efectuați o căutare pe hartă locurile de activitate. Îți place să călătorești? cele mai proaspete excursii. Cu noi Există glume pe videoclipul pe care îl puteți viziona online. Noi facem selecții în cazul în care stelele populare de la Hollywood în fotografie sunt relaxante și distracție, scandaluri de stele, celebrități într-un bikini.
Disclaimer: Toate drepturile de publicitate audio, video, grafice și materialele de text aparțin proprietarilor lor.
© 2011–2025
Top
Așteptați redirecționarea
Așteptați redirecționarea
Mesajul
Продолжая использовать наш сайт, вы даете согласие на обработку файлов cookie, которые обеспечивают правильную работу сайта. Благодаря им мы улучшаем сайт, обслуживание и товары.
Подтверждаю Подробнее