REZULTATELE PRELIMINARE: ÎN PRIMUL TUR AU FOST ALEŞI 518 PRIMARI, INCLUSIV 191 DE LA PDM, 124 DE LA PSRM ŞI 82 DE LA ACUM
La alegerile locale din 20 octombrie, în primul tur au fost aleşi 518 primari în diferite localităţi, dintre care 191 de la Partidul Democrat, 124 de la Partidul Socialiştilor şi 82 de la blocul ACUM. Despre aceasta arată rezultatele preliminare ale alegerilor, prezentate luni de Comisia Electorală Centrală.
Potrivit agenţiei INFOTAG, alţi 26 de primari au fost aleşi din partea PLDM, 13 din partea Partidului Şor, 10 din partea „Partidului Nostru”, patru din partea Partidului Comuniştilor, doi din partea Partidului Unităţii Naţionale (PUN) şi câte unul din partea Partidului Liberal şi Partidului Românesc.
În 64 de localităţi au învins candidații independenți. În 20 de localităţi au candidat câte o singură persoană, astfel că a fost înregistrată o victorie de 100%.
În celelalte 380 de localităţi va avea loc turul doi al alegerilor, peste două săptămâni. Candidații PSRM au ajuns în turul doi în 175 de localităţi, PDM – 173, blocul ACUM – 167, PLDM – 44, Partidul Şor – 38, „Partidul Nostru” – 20, PCRM – 16. În 84 de cazuri în turul doi au ajuns candidaţi independenţi.
De asemenea, CEC a prezentat rezultatele în cele patru circumscripţii uninominale după prelucrarea tuturor proceselor-verbale. Astfel, în circumscripția electorală nr. 17 (Nisporeni), pe primul loc s-a clasat democratul Ghenadie Verdeş, care a acumulat 13,4 mii din voturi. În circumscripția nr. 33 (suburbiile Chișinăului), câştigător a devenit candidatul blocului ACUM, Vasile Năstase (10,8 mii), în circumscripția nr. 48 (Slobozia, Tiraspol, Bender), câştigător a fost desemnat socialistul Vitalii Evtodiev (909), iar în circumscripția nr. 50 (Vest), victoria a fost obţinută de candidata blocului ACUM, Galina Sajin (6,8 mii voturi).