DUPĂ CE AU FOST OFERITE GARANŢII DE STAT, DIN CELE TREI BĂNCI AU MAI FOST SUSTRASE PESTE 25 MLRD. LEI – ALEXANDRU SLUSARI
După ce au fost oferite garanții de stat, în perioada 7 - 27 noiembrie 2014, din cele trei bănci (Banca de Economii, Unibank, Banca Socială) au fost sustrase 25,5 mlrd. lei. Acest lucru a fost anunțat luni, în cadrul unei conferințe de presă, de către președintele Comisiei parlamentare pentru investigarea furtului bancar, Alexandru Slusari.
Potrivit agenţiei INFOTAG, el a spus că aceste date i-au fost oferite de Banca Națională.
„Pe 7 noiembrie, când a fost luată decizia de a oferi garanții de stat, guvernatorul de atunci al BNM, Dorin Drăguțanu, care a insistat asupra acestui pas, a spus că, în caz contrar, sistemul va pierde trei bănci și se va produce o catastrofă. El spunea că în bănci nu există lichidităţi. Cu toate acestea, în trei săptămâni ale lunii noiembrie, după acordarea garanțiilor, din cele trei bănci, care cică ar fi fost în prag de catastrofă, au fost sustrase 25,5 mlrd. lei, care au fost oferite ca împrumuturi unor persoane juridice”, a declarat vicespeakerul.
Potrivit lui, „atunci când s-a luat decizia privind garanțiile de stat, nu s-a vorbit despre introducerea imediată a administrării externe la bănci”.
„Toate acestea nu sunt doar o neglijență din partea persoanelor responsabile, ci o crimă. Iar primul criminal este Drăguțanu. Aceasta este poziția mea fermă”, a spus Slusari, menționând că vinovaţi îi consideră şi pe Iurie Leancă (prim-ministru la acea vreme), Andrian Candu (ministrul Economiei) și Anatol Arapu (ministrul Finanțelor).
Potrivit lui, procuratura trebuie să stabilească suma exactă a banilor furaţi, dar el este sigur că „aceasta este mult mai mult de un miliard de euro”.
Răspunzând la întrebările jurnaliștilor, el a negat „prezența numelui lui Greceanîi în documentele legate de scandalul bancar”, dar a menționat că, „dacă această problemă provoacă un interes atât de mare în presă”, va solicita autorităților competente mai multe informații.