SOCIALIŞTII ÎNDEAMNĂ PROCURATURA GENERALĂ SĂ ACŢIONEZE CONFORM LEGII, DAR NU LA INDICAŢIA REGIMULUI
Partidul Socialiştilor îndeamnă Procuratura Generală să se ghideze în activitatea sa de lege, dar nu de indicaţiile regimului. Acest mesaj vine în contextul în care procuratura a iniţiat o cauză penală în privinţa partidului privind posibila finanţare externă.
Potrivit agenţiei INFOTAG, marţi, în cadrul unei conferinţe de presă, vicepreşedintele Parlamentului, Ion Ceban, a menţionat că „organele de anchetă nu trebuie să îndeplinească ordinele politice ale guvernării care trebuie să plece imediat”.
„Suntem gata să cooperăm cu ancheta, să prezentăm informațiile necesare pentru un proces judiciar liber, instrumentat de un procuror independent, dar nu de procurori influenţaţi de cineva dintr-un oficiu politic”, a spus socialistul.
Comentând invitația reluată a Partidului Democrat la negocieri, Cheban a spus că "cerințele nu s-au schimbat: este necesar să deblocăm instituțiile statului, în primul rând, guvernul, astfel încât reprezentanții autorităților legitime să poată începe munca".
Comentând invitaţia repetată a Partidului Democrat la negocieri, Ceban a spus că „cerințele nu s-au schimbat: trebuie deblocate instituțiile statului, în primul rând Guvernul, pentru ca reprezentanții guvernării legitime să poată începe să lucreze”.
„Partidul Democrat trebuie să-şi scoată corturile de la intrările în instituțiile statului, să ducă oamenii care se află acolo pentru bani sau intimidări. În Moldova există un Guvern legitim, care a fost recunoscut atât în interiorul țării, cât și de către partenerii externi”, a spus Ceban.
Președintele fracțiunii PSRM, Vlad Batrîncea, s-a adresat şi autorităților din raioane cu propunerea de a nu susține Partidul Democrat.
„Știm la ce presiune sunt supuşi primarii și consilierii locali. Avem deja exemple de curaj, atunci când autoritățile locale nu se mai conformează cerințelor regimului, inclusiv de a trimite cetățenii la mitingul de la Chișinău. Şi acești oameni sunt impuşi să părăsească țara. Primim toate informațiile, dar avem un plan de acțiuni. Îi îndemnăm pe toți la calm”, a spus socialistul, menționând că „în acest an neapărat vor avea loc alegeri locale”.
Publicat de:Аелекс Алекс